Interpelacja nr 27780 – w sprawie opieki medycznej kobiet chorych na endometriozę – odpowiedź:

Przeczytaj treść odpowiedzi na stronie Sejmu RP

Endometrioza – w prostych słowach, to schorzenie, w którym komórki o podobnej budowie do endometrium (błony wyściełającej macicę) pojawiają się w innych miejscach wewnątrz organizmu.

Choroba objawia się między inymi trudnymi do zniesienia bólami miesiączkowymi, nieregularnymi okresami, bólami owulacyjnymi, może powodować niepłodność trwałą lub tymczasową, daje także objawy podobne do zespołu jelita drażliwego, zapalenia pęcherza. Często przypomina bóle kręgosłupa i nerek jak w kamicy nerkowej, rwie kulszowej, chorobie Leśniewskiego-Grohna. Częste są także objawy nerwicy, depresji czy bóle w klatce piersiowej podobne do zawału serca. Każdy przypadek jest inny. Najczęściej chorobie towarzyszy chroniczny ból, uniemożliwiający pacjentce normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Istotne fakty na temat endometriozy

    • 10% kobiet na świecie jest chora na endometriozę, to blisko 176 millionów! 
    • Średni czas na diagnozę choroby wynosi 10 roku, w Polsce nawet 17 lat! 
    • Endometrioza kosztuje brytyjską gospodarkę nawet 8.2 biliona funtów rocznie, gdy wziąć pod uwagę leki, niemożność świadczenia pracy i koszty opieki medycznej. 6 
  • W Polsce wciąż świadomość choroby jest na tyle niska, że pacjentka przechodzi długą drogę od ginekologa, endokrynologa, gastrologa, chirurga po innych specjalistów, zanim trafi na lekarza, który wśród wielu mylących symptomów odkryje prawdziwe źródło pogarszającego się stanu zdrowia i jakości życia.

Przyczyna endometriozy jest nieznana. Nie istnieje na nią także lekarstwo. Preparaty stosowane w terapii mają za zadanie “zapanować” nad objawami. Prawdopodobnie najbliżej odkrycia przyczyny choroby jest dr David Redwine – wybitny specjalista, który poprawił jakość życia wielu kobietom na świecie. Proponuje on 2 dwie teorie: embryological patterning during fetal organogenesis or fairies (endometriozę powoduje tworzenie ognisk już podczas organogenezy płodu lub wróżki), zwracając uwagę tą drugą teorią na absurdalność teorii o wstecznej menstruacji (teoria Sampsona). Redwine znany jest zresztą ze swego poczucia humoru – obdarzając nim na równi z merytorycznym wsparciem swoje pacjentki i osoby poszukujące wiarygodnych informacji na grupach wsparcia.

Marzec jest miesiącem budowania świadomości endometriozy. Żółta wstążka stała się oficjalnym symbolem choroby.

Źródła:

https://www.endometriosis-uk.org/ 

http://www.endomarch.org/

http://www.endostats.com/

http://endopaedia.info/