Wybierz mit, by sprawdzić jakie są fakty!
"Endometrioza, to przerost endometrium poza jamę macicy"
Endometrioza, czyli gruczolistość zewnętrzna, to przerost tkanki o budowie podobnej do endometrium poza jamę macicy. Nie jest to przerost tkanki endometrium, jak błędnie podaje wiele źródeł naukowych i lekarzy.
"Dostała Pani leki hormonalne, więc ból musi być Pani wymysłem!"
W ogniskach endometrioidalnych dochodzi do ekspresji aromatazy i syntezy własnego estradiolu, dlatego terapie hamujące wytwarzanie estradiolu przez jajniki mogą nie przynosić spodziewanych efektów w terapii bólu w endometriozie.
"Okres musi boleć, taka Pani uroda"
Diagnoza: “taka Pani uroda” lub “kobieta musi cierpieć podczas okresu” nie jest zatwierdzoną jednostką chorobową i należy wdrożyć pogłębioną diagnostykę w celu wykluczenia lub potwierdzenia choroby o podłożu endokrynologicznym lub hormonalnym. Ból jest objawem, nie urodą kobiety.
"Nie wygląda Pani na chorą, może problem jest w Pani głowie?"
Jak na pierwszy rzut oka powinna wyglądać kobieta, której narządy tworzą kłębowisko bolesnych zrostów? Endometriozy nie widać gołym okiem, a wygląd pacjentki w tzw. dobrym dniu, gdy ból nie powoduje utraty przytomności, nudności czy wymiotów nie odbiega od wyglądu zdrowej osoby.
"Endometrioza tak nie boli. Pani chce wyłudzić receptę na silne leki"
W wielu przypadkach nawet bardzo silne leki przeciwbólowe są nieskuteczne. Endometrioza może także przebiegać bezboleśnie.
Nie ma reguły.
"Po ciąży przejdzie"
Ciąża może zarówno poprawić, jak i pogorszyć stan chorobowy, a sama dolegliwość może być przyczyną trudności w zajściu i donoszeniu ciąży.
Problem obniżonej płodności dotyka ok. 40% chorych na endometriozę.
"Nie ma Pani endometriozy - na USG, rezonansie, podczas laparoskopii nie została ona wykryta"
Endometrioza potrafi się “ukryć". Wynika to z wielu czynników, jak stopień choroby, klasa urządzenia, doświadczenie operatora czy diagnosty, czy nawet umiejscowienia ognisk. Jednym zdaniem: fakt, że jeden lekarz nie stwierdził obecności endometriozy, nie oznacza, że inny jej nie zauważy.
"Usunęliśmy Pani jajniki i macicę - jest Pani zdrowa/nie powinno już boleć"
Mimo radykalnego postępowania nie ma 100% pewności wyleczenia endometriozy. Pacjentce nadal mogą towarzyszyć symptomy choroby.
"Podczas operacji wypaliliśmy wszystkie ogniska endometriozy - nie ma prawa Panią nic boleć!"
Wypalanie - ablacja nie jest optymalną techniką leczenia. Radykalne wycięcie, resekcja ognisk z marginesem zdrowej tkanki daje szansę na poprawę stanu pacjentki. Ablacja przyczynia się do przekształcenia ognisk powierzchownych w głęboko-naciekające lub ukrycia się chorej tkanki pod blizną po zabiegu.
"Jest Pani zbyt młoda/zbyt dojrzała by mieć endometriozę"
Nikt nie jest ani za stary ani za młody by cierpieć na endometriozę. Chorują na nią małe dziewczynki oraz kobiety, które przeszły okres przekwitania czy zabieg histerektomii. Naukowcy twierdzą, że nie omija ona także mężczyzn, choć jej diagnoza jest utrudniona.
Źródła:
- Giudice LC. Clinical practice Endometriosis. N Engl J Med.2010;362(25): 2389–2398.
- Huhtinen, Kaisa & Ståhle, Mia & Perheentupa, Antti & Poutanen, Matti. (2011). Estrogen biosynthesis and signaling in endometriosis. Molecular and cellular endocrinology. 358. 146-54. 10.1016/j.mce.2011.08.022.
- Estrogen Biosynthesis and Its Regulation in Endometriosis
- J Minim Invasive Gynecol. 2017 Jul - Aug;24(5):747-756. doi: 10.1016/j.jmig.2017.04.008. Epub 2017 Apr 26.
- Riazi H, Tehranian N, Ziaei S, Mohammadi E, Hajizadeh E, Montazeri A. Clinical diagnosis of pelvic endometriosis: a scoping review. BMC Womens Health. 2015;15:39. Published 2015 May 8. doi:10.1186/s12905-015-0196-z
- Shah D. Postmenopausal endometriosis: An enigma revisited. J Midlife Health. 2014;5(4):163-4.
- Brosens I, Gordts S, Benagiano G. Endometriosis in adolescents is a hidden, progressive and severe disease that deserves attention, not just compassion. Hum Reprod. 2013;28(8):2026-31.