Symptomy depresji u kobiet chorych na endometriozę – przegląd systematyczny i meta-analiza.

Badanie przeglądowe “Objawy depresji u kobiet z endometriozą: systematyczny przegląd i meta-analiza” opublikowano w American Journal of Obstetrics & Gynecology.

Złożona zależność między endometriozą a objawami depresji u pacjentek jest w dużej mierze zdeterminowana przez przewlekły ból miednicy, stwierdzono w przeprowadzonym przeglądzie. Zdaniem naukowców podnoszenie świadomości wśród lekarzy na temat natury tego związku, który “jest prawdopodobnie bardziej złożony niż bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy” jest niezbędny do znalezienia najlepszego sposobu leczenia i poprawy jakości życia kobiet z endometriozą. Szacuje się, że endometrioza, przewlekła choroba spowodowana nieprawidłowym wzrostem komórek endometrioidalnych, dotyka około 10 procent kobiet na świecie. Schorzenie to wiąże się głównie z niepłodnością i przewlekłym bólem miednicy, ale pacjentki mogą również doświadczać bolesnego współżycia (dyspareunia), bolesnych lub nieregularnych cykli menstruacyjnych (dysmenorrhea), bolesnych ruchów jelit (dyschezia), a także problemów psychologicznych oraz ogólnego obniżenia jakości życia.

Objawy depresji są znacznie częstsze u osób zmagających się z przewlekłym bólem, dlatego, jak wskazują naukowcy “można oczekiwać, że istnieje związek pomiędzy endometriozą a depresją“. Jednak do tej pory żadne badanie nie zbadało dokładnie tego potencjalnego związku.

W badaniu tym autorzy ustalili dwa cele: po pierwsze, weryfikacja, czy istnieje związek między endometriozą a depresją; po drugie, ocena czy depresja występuje częściej w przypadkach: kobiet z chronicznym bólem miednicy związanym z endometriozą, kobiet z endometriozą, ale bez bólu miednicy i kobiet z bólem miednicy, ale bez endometriozy. Przegląd obejmował badania opublikowane w ciągu ostatnich 30 lat, koncentrujące się na porównaniu wyników badań klinicznych kobiet z endometriozą i bez niej lub wśród osób z endometriozą, kobiet z przewlekłym bólem miednicy oraz nie doświadczających tych objawów.

Meta-analiza z 24 badań obejmujących ogółem 99,614 kobiet wykazała, że ​​osoby z endometriozą miały znacznie głębszy stopień depresji, niż osoby niedotknięte tą przewlekła chorobą. Wniosek ten był jeszcze bardziej widoczny, gdy naukowcy przeprowadzili ten sam typ analizy w 11 badaniach (1070 kobiet), porównując kobiety zdrowe z tymi z endometriozą. Dalsza analiza wykazała, że ​​kobiety z endometriozą, które również doświadczały przewlekłego bólu miednicy, miały głębszy stopień depresji niż te, które nie zgłaszały dolegliwości bólowych. Nie stwierdzono jednak istotnych różnic między kobietami z endometriozą i bólami przewlekłymi oraz z przewlekłymi bólami, które nie są spowodowane tą konkretną chorobą.

Wyniki naszych licznych meta-analiz dostarczają zbieżnych dowodów, że przewlekły ból, a nie wyłącznie sama endometrioza, jest głównym wyznacznikiem symptomów depresji” – wskazali naukowcy. “Zaleca się badania przesiewowe w kierunku objawów psychiatrycznych u kobiet z endometriozą, a pozyskane przez nas wyniki sugerują, że należy je szczególnie uwzględnić wobec osób cierpiących na ból przewlekły“.

Przyszłe badania nad możliwymi modulatorami związków przyczynowo-skutkowych, miejmy nadzieję, zapewnią dalsze wnioski w celu poprawy jakości życia kobiet z endometriozą i/lub bólem miednicy” – podsumowali badacze.

Źródła:

American Journal of Obstetrics & Gynecology 

Endometriosis News

Autorzy badania:
Pietro Gambadauro MD, ObGyn, MSc (Med Ed), PhD
Vladimir Carli MD, PhD
Gergö Hadlaczky MSc, PhD

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *