Symptomy depresji u kobiet chorych na endometriozę – przegląd systematyczny i meta-analiza.

Badanie przeglądowe “Objawy depresji u kobiet z endometriozą: systematyczny przegląd i meta-analiza” opublikowano w American Journal of Obstetrics & Gynecology.

Złożona zależność między endometriozą a objawami depresji u pacjentek jest w dużej mierze zdeterminowana przez przewlekły ból miednicy, stwierdzono w przeprowadzonym przeglądzie. Zdaniem naukowców podnoszenie świadomości wśród lekarzy na temat natury tego związku, który “jest prawdopodobnie bardziej złożony niż bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy” jest niezbędny do znalezienia najlepszego sposobu leczenia i poprawy jakości życia kobiet z endometriozą. Szacuje się, że endometrioza, przewlekła choroba spowodowana nieprawidłowym wzrostem komórek endometrioidalnych, dotyka około 10 procent kobiet na świecie. Schorzenie to wiąże się głównie z niepłodnością i przewlekłym bólem miednicy, ale pacjentki mogą również doświadczać bolesnego współżycia (dyspareunia), bolesnych lub nieregularnych cykli menstruacyjnych (dysmenorrhea), bolesnych ruchów jelit (dyschezia), a także problemów psychologicznych oraz ogólnego obniżenia jakości życia.

Objawy depresji są znacznie częstsze u osób zmagających się z przewlekłym bólem, dlatego, jak wskazują naukowcy “można oczekiwać, że istnieje związek pomiędzy endometriozą a depresją“. Jednak do tej pory żadne badanie nie zbadało dokładnie tego potencjalnego związku.

W badaniu tym autorzy ustalili dwa cele: po pierwsze, weryfikacja, czy istnieje związek między endometriozą a depresją; po drugie, ocena czy depresja występuje częściej w przypadkach: kobiet z chronicznym bólem miednicy związanym z endometriozą, kobiet z endometriozą, ale bez bólu miednicy i kobiet z bólem miednicy, ale bez endometriozy. Przegląd obejmował badania opublikowane w ciągu ostatnich 30 lat, koncentrujące się na porównaniu wyników badań klinicznych kobiet z endometriozą i bez niej lub wśród osób z endometriozą, kobiet z przewlekłym bólem miednicy oraz nie doświadczających tych objawów.

Meta-analiza z 24 badań obejmujących ogółem 99,614 kobiet wykazała, że ​​osoby z endometriozą miały znacznie głębszy stopień depresji, niż osoby niedotknięte tą przewlekła chorobą. Wniosek ten był jeszcze bardziej widoczny, gdy naukowcy przeprowadzili ten sam typ analizy w 11 badaniach (1070 kobiet), porównując kobiety zdrowe z tymi z endometriozą. Dalsza analiza wykazała, że ​​kobiety z endometriozą, które również doświadczały przewlekłego bólu miednicy, miały głębszy stopień depresji niż te, które nie zgłaszały dolegliwości bólowych. Nie stwierdzono jednak istotnych różnic między kobietami z endometriozą i bólami przewlekłymi oraz z przewlekłymi bólami, które nie są spowodowane tą konkretną chorobą.

Wyniki naszych licznych meta-analiz dostarczają zbieżnych dowodów, że przewlekły ból, a nie wyłącznie sama endometrioza, jest głównym wyznacznikiem symptomów depresji” – wskazali naukowcy. “Zaleca się badania przesiewowe w kierunku objawów psychiatrycznych u kobiet z endometriozą, a pozyskane przez nas wyniki sugerują, że należy je szczególnie uwzględnić wobec osób cierpiących na ból przewlekły“.

Przyszłe badania nad możliwymi modulatorami związków przyczynowo-skutkowych, miejmy nadzieję, zapewnią dalsze wnioski w celu poprawy jakości życia kobiet z endometriozą i/lub bólem miednicy” – podsumowali badacze.

Źródła:

American Journal of Obstetrics & Gynecology 

Endometriosis News

Autorzy badania:
Pietro Gambadauro MD, ObGyn, MSc (Med Ed), PhD
Vladimir Carli MD, PhD
Gergö Hadlaczky MSc, PhD

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *